هندریل (Hand Rail)

هندریل شیشه ای

هندریل شیشه ای یک بخش اصلی در نرده های شیشه ای است که اگر اجرای آن به درستی صورت بگیرد می تواند بسیار ارزشمند باشد. برای اجرای هندریل شیشه ای باید یک سری اصول به طور دقیق و اساسی رعایت شود. در این مقاله قصد داریم نکات مهم در خصوص اجرای هندریل شیشه ای را مورد ارزیابی قرار دهیم.

متداول ترین روش اجرای هندریل شیشه ای

یکی از روش های بسیار جالب برای هندریل شیشه ای استفاده از روش فیکس پوینت است. این روش نصب بسیار شیک و همه پسند بوده و از نظر امنیت نیز در وضعیت بسیار عالی قرار دارد. در این روش برای فیکس شدن کامل نرده های شیشه ای از یراق دکمه شکل استفاده می شود که عموماً جس یراق استیل و یا آلومینیوم است. این یراق به همراه پنل های شیشه ای اجرا می شود.

شیشه استفاده شده در این طرح عموماً شیشه های سکوریت با ضخامت بیش از 10 میلی متر است و گاها سبک های 16 میلی متری نیز برای آن استفاده شده تا امنیت کار تا حد زیادی افزایش یابد. برای اینکه نصب هندریل شیشه ای به روش فیکس پوینت به طور دقیق صورت بگیرد در پایین هر پنل از شیشه 4 سوراخ در نظر گرفته می شود که به طور دقیق محل قرارگیری یراق فیکس شدو فیکس شدن بخش های دیواره های کناره راه پله یکی از بخش های بسیار مهم در این روش و باید به طور دقیق مورد ارزیابی قرار بگیرد.

هندریل شیشه ای این سبک عموماً از لوله های ترکیبی استیل و آلومینیوم به همراه شیشه های ضخیم استفاده می شود. پروفیل های استیل به کار رفته در آن باید از استانداردهای لازم برخوردار باشد. این سبک از اجرای هندریل شیشه ای از دوام بالایی برخوردار است.

جدیدترین روش اجرای هندریل شیشه ای

یکی دیگر از روش هایی که برای اجرای هندریل شیشه ای دیده می شود روش اسپیگت است. این روش با اینکه بسیار جدید است اما ساده بوده و سرعت اجرای بالاتری دارد. در این روش پایه های سر نیزه ای شکل هندریل شیشه ای وظیفه مهار کردن صفحات شیشه ای را دارد این پایه ها اغلب از جنس استیل هستند و دارای 4 عدد بولت هستند.

بولت ها به کق سنگ راه پله ها و بالکن ها به طور محکم متصل می شود. پایه های مهارکننده اغلب دارای ارتفاع مختلفی هستند اما رایج ترین آنها از 12 الی 20 سانتیمتر است. شیشه ها دارای ضخامت 20 میلیمتری هستند و می توانند در وضعیت ثابت قرار بگیرند. اگر پنل های شیشه ای استفاده شده دارای طول بین 100 الی 120 سانتیمتر باشد نیاز به دو عدد اسپیگت است.

حال اگر طول پنل بیشتر شود نیاز است که تعداد پایه های به کار رفته نیز بیشتر شود. در این روش نیاز است که در ابتدا محیط پروژه به طور دقیق ارزیابی شود و مشخص شود که هر بخش نیاز به چه تعداد پایه دارد، ارزیابی پایه های به کار رفته از اهمیت بالایی برخوردار است و در صورتی که این روال به درستی صورت نگیرد شاهد لق شدگی و مشکلاتی از این دست خواهیم بود.

اجرای هندریل شیشه ای با بست

این روش در لیست روش های کلاسیک قرار دارد و از نظر هزینه نیز بسیار ارزانتر از سایر روش ها بوده و می تواند یک انتخاب جالب برای منازل باشد. در این روش از پایه های فلزی استفاده می شود و هندریل شیشه ای نیز با فلز ترکیب شده است.

این سبک از هندریل شیشه ای به این صورت است که لوله یا پروفیل استیل با یک یراق مخصوص ترکیب می شود. برای پایه ها از جنس آلومینیوم و یا آهن استفاده می شود و یراق های استفاده شده از جام های شیشه ای با ضخامت های 8 و 10 میلیمتر هستند.

در نظر داشته باشید که در این روش پنل های شیشه ای استفاده شده دارای ضخامت کمتر هستند و نیاز است که از پایه های فلزی برای استحکام بیشتر آن استفاده شود. این روش قیمت ارزانی دارد و از نظر ایمنی در وضعیت نرمال قرار دارد به همین دلیل در چندین سال گذشته تا به امروز از آن بسیار استقبال شده است. از نظر زیبایی شاید به زیبایی گزینه های دیگر نباشد اما به دلیل سرعت نصب بالای آن می تواند با سلیقه افرادی زایدی سازگار باشد.

برای اجرای هندریل شیشه ای نیاز است در ابتدا مشخص شود که هر بخش از فضا چقدر از بخش دیگر متمایز است. این تمایز می تواند در متراژ کلی کار و جنس شیشه به کار رفته تاثیرگذار باشد. شایان ذکر است ایمنی که برای بخش بندی های مختلف هندریل شیشه ای به کار می رود با هم فرق دارد و چه خوب است که بررسی های اولیه و دقیقی صورت بگیرد. شایان ذکر است استفاده از پنل های شیشه ای با ضخامت های کم ریسک ایمنی کار را افزایش می دهد.

اجرای هندریل شیشه ای دفنی و یو چنل روکار

آنچه در این روش اجرای هندریل شیشه ای بسیار واضح و مهم است پروفیل های آلومینیومی هستند که دارای فضای یو شکل می باشند. در نظر داشته باشید که این پروفیل ها به عنوان پایه های مهارکننده شیشه استفاده می شود و از اهمیت زیادی برخوردار است.

این پروفیل ها اغلب به دو صورت طراحی شده اند. مدل روکار و توکار که هندریل شیشه ای دفنی همان مدل توکار است. شیشه های به کار رفته برای اجرای این مدل نرده ها اغلب سکوریت و یا لمینت هستند. ضخامتی که برای شیشه باید رعایت شود نباید از 12 میلی متر کمتر باشد زیرا ایمنی شیشه بسیار مهم است.

حال اگر شرایط پروژه به صورتی باشد که نیاز به افزایش ارتفاع پنل های شیشه ای بیشتر است باید تعداد پایه های یو شکل نیز افزایش یابد تا تعادل حاکم شود. در نظر داشته باشید که نرده های شیشه ای به روش نصب و اجرا شده به صورت یک فضای یک دست دیواره ای شکل هستند و هیچ نوع پایه عمودی برای آنها وجود ندارد. یکپارچگی این روش بسیار زیبا و جذاب است. استفاده از روش برای مجتمع های تجاری و یا مکان های عمومی می تواند یک انتخاب بسیار هوشمندانه و همه پسند باشد.

نرده شیشه ای با زیبایی ظاهری و امکان انعکاس نور طبیعی یک انتخاب بسیار مناسب برای ساختمان هایی با معماری مدرن است. شفافیت بالایی این محصول سبب می شود که در محیط هایی که وجود نور طبیعی زیاد یک اصل مهم است بسیار ارزشمند باشد.

دلیل اهمیت هندریل شیشه ای

شیشه علاوه بر داشتن شفافیت ظاهری از نظر استحکام نیز بسیار قوی است و در برابر فشار و ضربه نیز می تواند بسیار مقاوم باشد. بنابراین نرده شیشه ای از نظر امنیت بسیار عالی خواهد بود. طراحی اجرای نرده شیشه ای نیاز به دقت و مهارت بالایی داشته و نیاز است که در هر بخش از آن ظرافت به طور دقیق اعمال شود.

از نرده شیشه ای برای بالکن ها نیز استفاده می شود. به این ترتیب که سبب می شود یک نمای شفاف ایجاد شود. شیشه هایی که برای این هدف استفاده می شود دارای سه برابر استحکام به نسبت سایر موارد هستند. این شیشه ها توان تحمل فشار و ضربه از بیرون را دارند.

رنگ بندی متفاوتی برای شیشه ها استفاده می شود که می تواند در نمای بیرونی و داخلی ساختمان بسیار تاثیرگذار باشد. ارتفاعی که برای نرده شیشه ای مناسب بالکن استفاده می شود عموماً از 110 سانتیمتر الی 140 سانتیمتر گزارش شده است که البته می تواند در وضعیت سفارشی سازی نیز قرار بگیرد و ضخامت شیشه های به کار رفته برای نرده شیشه ای مناسب برای بالکن ها نیز عموماً 12 و 16 میلیمتر است. در صورتی که طول بالکن ها بیشتر باشد نیاز است که ضخامت شیشه بیشتر شود. اگر طول بالکن شما 4 متر است استفاده از شیشه های 16 میل درست بوده و در صورتی که طول بالکن کمتر از 2 متر باشد باید از شیشه های 12 میل استفاده نمود. اغلب افراد در خصوص قیمت نرده شیشه ای سوار می کنند در نظر داشته باشید که در بخش دیگر این مورد به طور دقیق بررسی شود اما این نکته را در اینجا داشته باشید که واحد قیمت گذاری نرده شیشه ای بر اساس متر مربع است.

قیمت گذاری هندریل شیشه ای

قیمت یک محصول این روزها از سوالات رایج بوده و اهمیت بالایی دارد. برای تعیین قیمت هندریل های شیشه ای نیاز است که پارامترهای قیمت گذاری به طور دقیق مشخص شود.

یکی از عوامل بسیار مهم در قیمت نرده شیشه ای این است که نوع هندریل به کار رفته به چه صورت است آیا از هندریل های توکار استفاده است و یا به شکل روکار به کار می رود.

بررسی سبک های پایه ای نیز بسیار مهم است، پایه ها خود دارای هزینه های زیادی هستند و هرچه تعداد پایه های به کار رفته بیشتر باشد تعرفه نهایی نیز بیشتر خواهد بود بنابراین در حیق قیمت گذاری باید در ابتدا برآوردسازی دقیق در خصوص تعداد پایه ها نیز در نظر گرفته شود.

جنس شیشه از موضوعات بسیار مهم در تعیین قیمت نرده شیشه ای است. در نظر داشته باشید که جنس شیشه به کار رفته برای نرده شیشه ای در صورتی که سکوریت باشد از نظر هزینه بالاتر از مدل های دیگر است.

ضخامت شیشه نیز از دیگر پارامترهای قیمت گذاری محسوب می شود اینطور که شواهد نشان می دهد ضخامت های بالاتر در نرده شیشه ای هزینه بر تر هستند.

سبک و روش اجرای نرده شیشه ای بسیار مهم است یعنی باید مشخص شود که کدام سبک اجرای برای محیط پروژه بهتر است و ابزارهای مورد نظر کدامند.

در صورتی که بخواهید یک نمای اولیه برای نرده شیشه ای ایجاد کنید باید این نکته را مدنظر قرار دهید پیش بینی های کلی اولیه بسیار مهم هستند و در صورتی که پیش بینی ها به درستی صورت بگیرد می تواند ایرادهای پیش روی را مشخص سازد به این ترتیب اجرای نرده شیشه ای آسانتر خواهد بود.

واحد قیمت گذاری برای نرده شیشه ای بر اساس متر مربع بوده و گاهاً بر اساس متر طول خواهد بود.

زمان اجرا نیز از دیگر پارامترهای مهم تعرفه گذاری برای هندریل های شیشه ای است. در نظر داشته باشید که اجرای هندریل های شیشه ای باید به شکلی صورت بگیرد که از نظر مقاومت در وضعیت استاندارد باشد بنابراین اگر محیط پروژه نیاز به امنیت بیش از وضعیت نرمال داشته باشد هزینه های ایجاد شده بیشتر خواهند بود. شایان ذکر است که نوع بست هر بخش از هندریل های شیشه ای بسیار مهم است

اجرای نرده شیشه ای با سیستم های مهارکننده

برای نصب هندریل های شیشه ای باید از سیستم های مهارکننده استانداردی استفاده نمود. به عنوان مثال اگر از روش هندریل های شیشه ای دفنی استفاده می شود باید در ابتدا یک سری عملیات مهندسی لازم بر روی کف سازی و یا سرامیک کاری بیس به طور دقیق صورت بگیرد. باید پروفیل های یو شکل مشخص باشند و همینطور ارزیابی دقیقی در روی میزان تحمل انها صورت بگیرد. پروفیل های یو شکل می بایست درون زمین کار گذاشته شود و پس از آن نیاز است که سنگ کف به طور دقیق اجرا شود. در صورتی که از مدل های نرده شیشه ای اکسپوز رو کار استفاده شود باید زیرسازی های آهنی نرده نیز درست اعمال شود. دیواره های کناری باید ارزیابی مقاومت شوند.

پایه های پروفیل شیشه گیر در مرحله بعد قرار دارد و نیاز است که از کیفیت پایه ها اطمینان حاصل شود. در سیستم های نرده شیشه ای فیکس پوینت می بایست در ابتدا محل نصب مشخص شده و از یراق های مخصوص برای حفظ شیشه استفاده شود. باید اجرای نرده شیشه ای با دقت کامل صورت بگیرد. چه خوب است که در مراحل ساخت نرده هیچ نوع اشتباهی رخ ندهد. گاهی کوچکترین اشتباه سبب می شود که به کل پروژه صدمه وارد شود. در صورتی که از هندریل های شیشه ای برای تراس استفاده می شود باید مسائلی مانند رطوبت ، سرما، وزش باد و مشکلات احتمالی نیز ارزیابی شود. این سبک از نرده ها اغلب دارای عایق های حرارتی هستند. دیواره های محافظ دارا دید شفاف باشد و طول و عرض به کار رفته نیز طبق شرایط متفاوت خواهد بود. برای سفارش هندریل های شیشه ای برای پروژه های ساختمانی تجاری و مسکونی باید تضمین امنیت وجود داشته باشد و اطمینان حاصل شود که مناسب ترین شیوه نصب نرده اعمال شده است

دیتیل هندریل شیشه ای

همانطور که در مقاله های تخصصی مربوط به هندریل شیشه ای اشاره کرده بودیم سیستم های متفاوتی برای اجرای هندریل شیشه ای وجود دارد که هرکدام از این سیستم ها می توانند از لحاظ بصری تفاوت عمده ای با یکدیگر داشته باشند. از پرکاربردترین انواع نرده های شیشه ای می توان به سیستم های نرده شیشه ای دفنی, نرده شیشه ای اکسپوز و نرده شیشه ای فیکس پوینت اشاره کرد.
کلیه سیستم ها از نظر مقاومت در برابر فشار های جانبی در سطح بسیار بالایی قرار دارند.همچنین در ساخت تمامی آنها از مصالح ضد زنگ مانند آلومینیوم و یا استیل استفاده شده است که این موضوع خود به تنهایی طول عمر محصول را تا سالیان متمادی تضمین می کند.

هندریل شیشه ای سیستم فیکس پوینت

هندریل شیشه ای فیکس پوینت ترکیبی فوق مهندسی, چشم نواز و مدرن از شیشه های سکوریت لمینیت شده با بست های دکمه ای بسیار مستحکمی از جنس استیل هستند.این بست های استیل به گونه ای طراحی شده اند علاوه بر حفظ ظرافت و زیبایی, به راحتی وزن شیشه و فشارهای جانبی بر روی شیشه را تحمل کنند.تعداد فیکس پوینت مورد استفاده در یک متر طول نرده شیشه ای به عوامل گوناگونی مانند وزن شیشه, کاربری پروژه و مسائلی ازاین قبیل بستگی دارد.

هندریل شیشه ای اکسپوز

در هندریل شیشه ای اکسپوز از پروفیل های آلومینیومی قطوری استفاده میکنیم که حاصل اسکترود بیلت های سری 6063 می باشند.این یوچنل های آلومینومی عموما به صورت منقطع و در فواصل مشخصی نسبت بهم به کف سازی بولت می شوند.سپس بعد از جاگذاری لاستیک ها و متعلقات مربوط به داخل یوچنل که وظیفه تثبیت شیشه را برعهده دارند شیشه ها نصب می کنیم.در مرحله پایانی نصب هندریل شیشه ای اکسپوز باید کاور یوچنل ها را به همراه لاستیک های آب بندی نصب کنیم.
بیلت آلومینیومی که درمصالح هندریل شیشه ای استفاده می شود, کیفیت شیشه و دقت در اجرای زیرسازی  نصب هندریل همگی در کیفیت کار نهایی تاثیر مستقیم دارند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست