BIM یا مدل ‌سازی اطلاعات ساختمان ( (Building Information Modeling

BIM روندی برای ایجاد و مدیریت اطلاعات مربوط به یک پروژه ساختمانی در طول چرخه عمر پروژه است ،همچنین یکی از راه های افزایش کیفیت، سرعت و بهره وری ساخت در طراحی معماری و طراحی سازه می باشد.  . یکی از کلیدی ترین نتایج این فرآیند ، مدل اطلاعات ساختمان است که شرح دیجیتالی هر جنبه از دارایی ساخته شده است. این مدل از اطلاعات جمع آوری شده و در مراحل اصلی یک پروژه به روز می شود. ایجاد یک مدل اطلاعات دیجیتال ساختمان ، کسانی که با ساختمان تعامل دارند را قادر می سازد تا اقدامات خود را بهینه کنند و در نتیجه کل ارزش زندگی بیشتری برای دارایی ایجاد کنند BIM. در کشور های پیشرفته به یک ضرورت در صنعت ساخت بدل شده و این فناوری روز به روز در حال ارتقا و توسعه است.
. از طریق BIM ، صنعت ساخت و ساز انگلستان در حال انقلاب دیجیتالی خود است BIM. مدلسازی اطلاعات و مدیریت اطلاعات در یک محیط تیمی است ، همه اعضای تیم باید با همان استانداردهای یکدیگر کار کنند. BIM از تلاش های مشترک مردم ، فرآیند و فناوری ارزش ایجاد می کند. درباره جعبه ابزار NBS BIM که NBS برای دولت انگلستان ایجاد کرده است بیشتر بدانید. جعبه ابزار خانه Uniclass 2015 ، سیستم طبقه بندی پروژه های BIM به BS EN ISO 19650 است. همچنین شامل هزاران تعریف مرجع “سطح نیاز به اطلاعات” است.

کاربرد BIM صرفا مربوط به بخش نرم افزاری نیست و دارای استاندارد ها و آیین نامه های مختلفی است و برای داشتن مدل BIM همواره تسلط به این بخش مهم خواهد بود . جالب است بدانید مدلسازی اطلاعات ساختمان تنها مربوط به زمان ساخت زمان طراحی نیست، بلکه در حین ساخت و در زمان بهره برداری ساختمان نیز کاربرد دارد. این امر سبب می شود که پس از گذشت چند دهه از ساخت در صورت نیاز به تغییرات در ساختمان با داشتن اطلاعات مدلسازی ساختمان به راحتی و با هزینه ای کمتر اقدام به این امر نمود. برای اجرای یک مدل BIM بصورت اصولی نیاز به استفاده از نرم افزارهای این زمینه  می باشد که نرم افزار های Revit و Navisworks از مهم ترین نرم افزار های حوزه BIM هستند،که مدلسازی سه بعدی BIM در رشته های مختلف ساختمان در رویت و همچنین زمان بندی پروژه، کلش گیری پروژه و همچنین متره و برآورد دقیق در نویس ورکز انجام می شود. باید توجه داشت که علاوه بر بروز بودن دانش نرم افزاری،  داشتن اطلاعات دقیق در این زمینه سبب می گردد تا با درکی صحیح از مدل مورد نیاز اقدام به مدلسازی پروژه در بستر BIM نماییم. مهندسین مشاور دکتر سرور و همکاران با  سال ها سابقه فعالیت در زمینه  مدلسازی اطلاعات ساختمان و همچنین آشنا بودن با استاندارد های مدلسازی سه بعدی BIM در صنعت ساخت فعالیت های طراحی خود را همواره با توجه به این فناوری جدید انجام داده و آماده ارائه خدمات در حوزه BIM میباشند.

چگونه BIM می تواند به شما کمک کند؟

BIM تمام اطلاعات مربوط به هر جز component از یک ساختمان را در یک مکان جمع می کند. BIM دسترسی به هر کسی را برای هر هدفی به عنوان مثال امکان پذیر می کند. برای تلفیق جنبه های مختلف طراحی خطر اشتباهات یا مغایرت ها کاهش می یابد و هزینه های خسارت ها به حداقل می رسد. از داده های BIM می توان برای نشان دادن کل چرخه عمر ساختمان ، از گهواره به گهواره ، از زمان شروع و طراحی تا تخریب و استفاده مجدد از مواد استفاده کرد. فضاها ، سیستم ها ، محصولات و توالی ها را می توان در مقیاس نسبی با یکدیگر و به نوبه خود نسبت به کل پروژه نشان داد. و با علامت گذاری درگیری تعارض ، BIM از خطاهای مختلف در مراحل مختلف توسعه / ساخت جلوگیری می کند.

 

کاربرد BIM چیست؟

-محتوای اطلاعاتی که یک محصول را تعریف می کند .

-خواص محصول ، مانند عملکرد حرارتی هندسه نمایانگر خصوصیات فیزیکی محصول است .

-داده های تجسم ظاهری قابل شناسایی به شی می دهد .

-داده های عملکردی ، مانند مناطق شناسایی ، که موقعیت را در آن قرار می دهد و می تواند به همان روشی که محصول خود دارد رفتار کند.

-مشخصات چگونه در فرآیند BIM قرار می گیرند؟

مشخصات یک قسمت کلیدی از مجموعه اطلاعات یکپارچه است. NBS Chorus تنها پلتفرمی است که اجازه می دهد مشخصات در قالب Uniclass 2015 نوشته شود و برای پروژه های BIM طراحی شده است. افزونه هایی ساخته شده است که اجازه می دهد اطلاعات موجود در مدل با اطلاعات موجود در مشخصات تلفیق شود.

آینده BIM چیست؟

آینده صنعت ساخت و ساز دیجیتالی است و BIM آینده طراحی و مدیریت بلند مدت تأسیسات است. این دولت توسط فناوری و فرایندهای روشن هدایت و هدایت می شود. و در حال تحول در تمام صنایع است. از آنجایی که سخت افزار ، نرم افزار و برنامه های ابری قابلیت بیشتری برای رسیدگی به افزایش مقدار داده ها و اطلاعات خام را منعقد می کنند ، استفاده از BIM حتی بیشتر از آنچه در پروژه های فعلی وجود دارد بارزتر خواهد شد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست